Galerie zdjęć

Uczennice klasy policyjnej z Żywca w finale konkursu "Policjanci w służbie historii"!

Jako jedyne z województwa śląskiego znalazły się w finale konkursu "Policjanci w służbie historii". Mowa o uczennicach klasy policyjnej z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu. Nad całością projektu czuwał były policjant żywieckiej komendy policji, a jednocześnie nauczyciel Paweł Roczyna. Zespołowi i opiekunowi składamy serdeczne gratulacje!

„Policjanci w służbie historii” to hasło konkursu, który adresowany był do uczniów klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych. Do konkursu zgłosiły się 92 drużyny z terenu całego kraju. Realizację zadań konkursowych ukończyły 42 zespoły.
Na prace konkursowe składały się trzy zadania:

  • Opis miejsca pamięci – polegający na odnalezieniu w swojej okolicy i opisaniu miejsca pamięci związanego z wkładem Policji Państwowej w budowanie polskiej państwowości w okresie II Rzeczypospolitej. Jeżeli nie było możliwości znalezienia takiego miejsca w najbliższej okolicy dopuszczalne było zrealizowanie tego zadania w oparciu o miejsce pamięci znajdujące się na byłych Kresach II Rzeczypospolitej.
  • Prezentacja policjanta – celem zadania było odnalezienie postaci policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej w okresie XX-lecia międzywojennego i II wojny światowej, którego postawa może być przykładem etosu policyjnej służby. Na zadanie składał się opis postaci i przygotowanie krótkiego filmu (1,5-3 min.) prezentującego służbę na rzecz Państwa Polskiego.
  • Żywa lekcja historii – oczekiwanym efektem przygotowanie i przeprowadzenie „żywej lekcji historii” dla rówieśników bądź młodszych uczniów, podczas której mieli oni możliwość poznania historii związanej z miejscem pamięci i postacią policjanta.

Gdy uczennice z klasy policyjnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych z Żywca dowiedziały się o idei konkursu postanowiły wziąć w nim udział. Wkrótce utworzyła się trzyosobowa drużyna, w skład której weszły: Olga Jakubiec, Natalia Żak oraz Barbara Wisińska. Opiekunem grupy został były policjant żywieckiej komendy policji i jednocześnie nauczyciel Paweł Roczyna. Uczennice w swojej pracy przybliżyły sylwetkę policjanta Józefa Gibasa. Całość materiałów dotyczących przedsięwzięcia znajdą Państwo TUTAJ...

Podczas rozstrzygnięcia konkursu, zespół z żywieckiego „mechanika”, znalazł się wśród 11 zespołów, które zdobyły tytuł laureata konkursu. W ramach nagrody uczennice wezmą udział w objeździe edukacyjnym śladami historii policjantów i Policji Państwowej na byłych Kresach II Rzeczypospolitej.

Uczennicom oraz ich opiekunowi składamy serdeczne gratulacje!

Na stronie internetowej konkursu: www.policjanciwhistorii.ipn.gov.pl zostały opublikowane prace najwyżej oceniane przez jury.

  • Zdjęcia z "żywej lekcji historii"
  • zdjęcia z "żywej lekcji historii"
  • zdjęcia z "żywej lekcji historii"