Korzystając z KMZB możesz uratować komuś życie - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Żywcu

Wiadomości

Korzystając z KMZB możesz uratować komuś życie

Data publikacji 12.01.2021

O tej porze mrozy mogą być powodem poważnych wychłodzeń organizmu lub nawet zamarznięć. Dlatego policjanci przypominają, aby nie pozostawać obojętnym na los osób potrzebujących. Dzięki możliwości naniesienia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa informacji dotyczącej bezdomności, stróże prawa trafiają do osób samotnych i bezdomnych, aby sprawdzić, czy potrzebują pomocy i czy miejsca, w których przebywają nie zagrażają ich bezpieczeństwu.

Każdego roku w sezonie zimowym odnotowuje się wiele przypadków zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. Powodem zagrożenia życia osób bezdomnych oraz samotnie mieszkających bywa nie tylko ujemna temperatura, ale także pożar lub zatrucie tlenkiem węgla. Przypominamy, że dzięki możliwości naniesienia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa informacji dotyczącej bezdomności, policjanci trafiają do osób samotnych i bezdomnych aby sprawdzić, czy potrzebują pomocy. Jest to bardzo ważne szczególnie podczas mrozów. Policjanci reagując na spostrzeżenia mieszkańców sprawdzają rejony, gdzie bezdomni mogą się gromadzić.

Przypominamy, że co roku, od listopada działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

grafika poglądowa