Rowerowa jesień na drogach - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Żywcu

Wiadomości

Rowerowa jesień na drogach

Data publikacji 07.11.2018

Rower, jako popularny środek transportu zarówno w miastach, jak w terenach wiejskich, staje się pojazdem coraz częściej spotykanym na drodze, nie tylko latem. Jesień z kolei to okres, z uwagi na zmieniające się warunki atmosferyczne, wymagający wytężonej uwagi kierowców. To czas, kiedy w sposób szczególny, musimy zadbać o swoją widoczność i bezpieczeństwo.

Wczoraj około 13.55 w Żywcu na ul. Browarnej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący samochodem toyota, 68-letni mieszkaniec Żywca, wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu rowerem 18-letniemu mieszkańcowi powiatu żywieckiego. W wyniku zdarzenia rowerzysta doznał obrażeń ciała i trafił do szpitala. Jak ustalili policjanci zarówno kierowca toyoty, jak i rowerzysta byli trzeźwi.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy widoczność na drodze ma ogromny wpływ na zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego. Specyficzne, często zmieniające się warunki atmosferyczne, deszcz, mgła… Wszystkie te zjawiska w znacznym stopniu ograniczają pole widzenia kierowcy, co ma ogromny wpływ na jego reakcje, zdecydowanie skracając przy tym możliwość podjęcia szybkiej i właściwej reakcji. Rower, jako popularny środek transportu zarówno w miastach, jak w terenach wiejskich, staje się pojazdem coraz częściej spotykanym na drodze, nie tylko latem. Duża część rowerzystów, nadal porusza się rowerami, które po zmroku lub w warunkach niedostatecznej widoczności są niewidoczne z uwagi na braki w wyposażeniu. Przypominamy, iż obowiązkowym wyposażeniem roweru jest m.in. światło barwy białej z przodu, natomiast czerwonej z tyłu. Nie trzeba przypominać, że podczas zderzenia z pojazdem jadącym nawet z niewielką prędkością, rowerzysta pozostaje bez większych szans - nie jest chroniony, sporadycznie posiada kask….. W tym miejscu zwracamy się z apelem do rowerzystów: o bezpieczeństwie na drodze decyduje sprawne oświetlenie roweru, a przede wszystkim wzajemny szacunek wyrażony znajomością i poszanowaniem przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że dobrze widoczny rowerzysta, to bezpieczny uczestnik ruchu!