Wiadomości

Sezon motocyklowy trwa – apelujemy o bezpieczną jazdę

Data publikacji 06.07.2018

Słoneczna aura powoduje, że z dnia na dzień na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Niestety nie każda przejażdżka na motorze ma szczęśliwy finał. Przekonał się o tym 23-letni mieszkaniec powiatu bielskiego, który wczoraj uczestniczył w zdarzeniu drogowym. Na szczęście nic mu się nie stało.

Do zdarzenia doszło około 22.20 w Czernichowie na ul. Żywieckiej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, z pobocza drogi wprost pod nadjeżdżający motocykl kawasaki wbiegła sarna. W wyniku zdarzenia 23-letni kierujący przewrócił się na jezdnię. Motocyklista na szczęście nie doznał żadnych obrażeń. Jak ustalili policjanci był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania.

Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla nas bezpieczeństwo. Słoneczna aura sprawia, że na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów. Rozpędzenie motocykla do prędkości 100 km/h często trwa jedynie kilka sekund. Dlatego tak ważne jest, by za kierownicą zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię. Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego, nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jest przyczyną zderzenia się z innym uczestnikiem ruchu i kończy się tragicznie. Nie zapominajmy jednak, że za zdarzenia z udziałem motocyklistów odpowiadają również kierujący samochodami. Nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się czy kierowca ma do tego prawo, to jedne z głównych „grzechów” kierowców samochodów. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa jaki i oni. Apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Tych podróżujących jednośladami, a także kierujących samochodami o przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze. Jak pokazuje doświadczenie często nawet przypadek może zdecydować o zaistnieniu zdarzenia drogowego, dlatego tak ważne jest zachowanie rozwagi i ostrożności za kierownicą oraz poruszanie się z odpowiednią prędkością.