Wypalanie traw – nielegalne i niebezpieczne - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Żywcu

Wiadomości

Wypalanie traw – nielegalne i niebezpieczne

Data publikacji 10.04.2018

Wypalanie traw to coroczny problem występujący nie tylko w powiecie żywieckim. Dla natury to katastrofa ekologiczna. Strażacy określają tego typy praktyki jako wiosenne zagrożenie pożarowe. Żywieccy policjanci po raz kolejny przypominają, że proceder wypalania traw jest zabroniony i niebezpieczny.

Tylko wczoraj dyżurny żywieckiej komendy policji trzykrotnie odebrał telefon z informacją o pożarze traw. Około 18.37 paliły się łąki w Biernej. Cztery godziny później wpłynęła informacja o pożarze traw w rejonie ul. Kasztanowej w Łodygowicach, a dosłownie dziesięć minut później zgłoszenie dotyczyło pożaru traw w Radziechowach. Jak co roku wypalanie traw stanowi duży problem nie tylko naszego powiatu.

Efektem wypalania traw i resztek na polach są często niekontrolowane pożary, skutkujące nierzadko dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi.

Zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna nawet do 5000 zł. Natomiast w przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, wówczas można trafić do więzienia nawet na 10 lat!