Apel do pieszych - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Żywcu

Wiadomości

Apel do pieszych

Data publikacji 12.03.2018

Po raz kolejny zwracamy się z apelem do pieszych, aby gdy poruszają się po drodze zawsze pamiętali o swoim bezpieczeństwie. Przypominamy, że dla pieszego zderzenie z samochodem może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi nawet przy małych prędkościach pojazdu.

W piątek tuż przed 15.00 w Juszczynie doszło do potrącenia 60-letniej pieszej. Jak wstępnie ustalili policjanci, piesza weszła na jezdnię zza busa, bezpośrednio przed jadący samochód, którym kierowała 35-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego. W wyniku zdarzenia piesza trafiła do szpitala.

Przepisy ruchu drogowego ściśle regulują sposób i możliwości korzystania z dróg przez pieszych. Pieszy, co do zasady, poruszając się po jezdni ma obowiązek ustępowania miejsca najeżdżającemu pojazdowi. Natomiast przejście dla pieszych jest miejscem szczególnym, powinno być dla pieszych swoistym azylem bezpieczeństwa. Tutaj pierwszeństwo ma pieszy znajdujący się na przejściu. Jednak w realnym ruchu drogowym prawa pieszych nie zawsze są respektowane przez kierowców. Tak więc, zarówno praktyka jak i przepisy wskazują, że piesi zawsze powinni zachować szczególną ostrożność na przejściu. Przede wszystkim po to, by zadbać o własne życie i zdrowie. Na szczególne podkreślenie zasługuje przepis, który zabrania pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Osoba piesza musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się.

Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie także w innych sytuacjach drogowych, w szczególności kiedy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. W takim przypadku, pieszy widzi światła nadjeżdżającego pojazdu, ale kierowca nie zawsze dostrzega pieszego. Obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszaniu się po zmroku, po drodze usytuowanej poza obszarem zabudowanym, ma swoje głębokie uzasadnienie, bo nawet mały element odblaskowy może uratować życie pieszego.