Wiadomości

Apel o bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Data publikacji 05.01.2018

Po raz kolejny apelujemy, zarówno do kierowców, jak i pieszych użytkowników dróg rozwagę w czasie poruszania się po drodze. W środę doszło do kolejnego potrącenia pieszego. Jak ustalili policjanci zarówno kierowca, jak i pieszy byli nietrzeźwi.

Do zdarzenia doszło w środę około 18.40 w Jeleśni na ul. Żywieckiej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, kierujący samochodem fiat brawa 67-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego potrącił przechodzącego przez jezdnię w miejscu niedozwolonym 53-letniego pieszego. W wyniku zdarzenia 53-latek z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że zarówno kierowca, jak i pieszy byli nietrzeźwi. 67-latek miał w organizmie ponad pół promila alkoholu, pieszy ponad 1,5.

Po raz kolejny apelujemy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Gdy w tym stanie spowodujemy wypadek drogowy w więzieniu możemy spędzić nawet ponad 4 lata.

Przepisy ruchu drogowego ściśle regulują również sposób i możliwości korzystania z dróg przez pieszych. Pieszy, co do zasady, poruszając się po jezdni ma obowiązek ustępowania miejsca najeżdżającemu pojazdowi. Natomiast przejście dla pieszych jest miejscem szczególnym, powinno być dla pieszych swoistym azylem bezpieczeństwa. Tutaj pierwszeństwo ma pieszy znajdujący się na przejściu. Jednak w realnym ruchu drogowym prawa pieszych nie zawsze są respektowane przez kierowców. Tak więc, zarówno praktyka jak i przepisy wskazują, że piesi wsze powinni zachować szczególną ostrożność na przejściu. Przede wszystkim po to, by zadbać o własne życie i zdrowie. Na szczególne podkreślenie zasługuje przepis, który zabrania pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Osoba piesza musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się.

Piesi decydują o swoim bezpieczeństwie także w innych sytuacjach drogowych, w szczególności kiedy poruszają się po zmroku poza obszarem zabudowanym. W takim przypadku, pieszy widzi światła nadjeżdżającego pojazdu, ale kierowca nie zawsze dostrzega pieszego. Obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszaniu się po zmroku, po drodze usytuowanej poza obszarem zabudowanym, ma swoje głębokie uzasadnienie, bo nawet mały element odblaskowy może uratować życie pieszego.


 

Powrót na górę strony