Wiadomości

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach – EDWARD 2017

Data publikacji 21.09.2017

Dzisiaj jest Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach (European Day Without A Road Death), czyli EDWARD 2017. Organizatorem wydarzenia jest Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego – TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi. Polska Policja od 10 lat jest członkiem TISPOL-u, co pozwala na wzięcie aktywnego udziału w akcji. W ramach działań żywieccy policjanci będą wręczać kierowcom i pieszym zawieszki zapachowe promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Projekt EDWARD 2017, czyli „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych” (A European Day Without A Road Death) to 24-godzinne przedsięwzięcie, które prowadzone jest przez policję ruchu drogowego w wielu państwach Europy. Promuje ono „wizję zero”, czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Organizatorem wydarzenia jest Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego – TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi. Polska Policja od 10 lat jest członkiem TISPOL-u, co pozwala na aktywny udział polskich policjantów ruchu drogowego zarówno w projektach szkoleniowych, kontrolnych działaniach wzmożonych jak również na bieżącą wymianę doświadczeń w obszarze ruchu drogowego z policjantami z innych krajów. Dzisiaj w ramach działań żywieccy policjanci będą rozdawać kierowcom i pieszym zawieszki zapachowe promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym. 

Głównym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w komunikacji drogowej. Chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych. Działania promuje film przetłumaczony na 20 języków, w tym język polski.

Wpływ na realizację powyższych założeń ma każdy uczestnik ruchu drogowego, jego sposób myślenia i odpowiedzialność za podejmowane czyny. Choćby jazda z prędkością dostosowaną do panujących warunków ruchu na drodze, zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach tego wymagających oraz przewidywanie skutków swoich działań i innych uczestników ruchu drogowego. Zmniejszenie prędkości nawet o kilka kilometrów na godzinę, czy upewnienie się o możliwości bezpiecznego wykonania manewru czy przejścia przez drogę ma realny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach.

Więcej na temat wydarzenia znajdą Państwu TUTAJ...