Wiadomości

Dwa potrącenia pieszych – Apelujemy o ostrożność

Data publikacji 23.12.2014

Okres zimowy to czas, gdy częściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Mają na to wpływ m.in. warunki atmosferyczne: szybko zapadający zmrok, mgły, opady deszczu i śniegu, silny wiatr. Przyczyn wypadków należy też upatrywać zarówno w nieprawidłowym zachowaniu się kierujących względem pieszych, jak i w niefrasobliwości samych pieszych. Apelujemy o rozsądek, ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

Tylko wczoraj na terenie naszego powiatu doszło do dwóch potrąceń pieszych. Pośpiech i roztargnienie jakie towarzyszą nam w okresie świątecznych przygotowań nie sprzyjają bezpiecznym zachowaniom na drodze. Do tego dodajmy szybko zapadający zmrok i brak elementów odblaskowych i o wypadek nie trudno. W czasie świąt nie zapominajmy o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Zróbmy wszystko, abyśmy w gronie całej rodziny mogli usiąść przy wigilijnym stole.

Do potrąceń dochodzi zwłaszcza w miejscach niedostatecznie oświetlonych. Kierowca w takich warunkach dostrzega pieszego ubranego w ciemne kolory w odległości zaledwie kilku, najdalej kilkunastu metrów. Taką odległość pojazd przejeżdża nawet przy stosunkowo niewielkiej prędkości w czasie często krótszym niż czas reakcji psychofizycznej na zagrożenie. Pieszy z kolei, widząc nadjeżdżający pojazd, ma złudne poczucie bezpieczeństwa, sądząc że jest widoczny na drodze. Dlatego po raz kolejny apelujemy o zakładanie elementów odblaskowych, również w obszarze zabudowanym. Dzięki nim będziemy bardzie widoczni, a tym samym bezpieczniejsi.

Do kierowców apelujemy o szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych. Jeśli pojazd porusza się z nadmierną prędkością, to jego zatrzymanie przed torem ruchu pieszego jest po prostu niemożliwe. Na mokrej, śliskiej nawierzchni szanse na uniknięcie wypadku są jeszcze mniejsze. Przy tym, już przy prędkościach kolizyjnych rzędu 20 – 30 km/h, może wystąpić skutek śmiertelny. Przy prędkości 50 km/h pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w wielu przypadkach bezpieczeństwo pieszych zależy od nich samych. Dlatego też, każdy pieszy musi uświadomić sobie, nie tylko jakie ma prawa, ale również jakie ciążą na nim obowiązki. Warto więc przypomnieć, że pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym.

Stosowanie powyższych reguł nic nie kosztuje - za ich niestosowanie można zapłacić cenę najwyższą.


 

 

 

Powrót na górę strony