"Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie"

Projekt EDWARD w Żywcu

Projekt Edward (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. W działania włączyli się również policjanci z wydziału ruchu drogowego żywieckiej komendy policji.

Dzisiaj na drogach Europy policjanci prowadzą działania EDWARD (European Day Without Road Death). Ideą tego projektu jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie - na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.

W działania zaangażowali się również policjanci z wydziału ruchu drogowego żywieckiej komendy policji. Stróże prawa w rejonie Rynku w Jeleśni prowadzili akcję profilaktyczną, której celem było uświadomienie kierowców jakie podejmują ryzyko wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Aby się o tym przekonać, kierowcy musieli pokonać krótki slalom, niosąc na tacy kubek z wodą, a to wszystko w założonych alko lub narkogooglach. Stróże prawa apelowali również, aby kierowcy zwracali uwagę na zachowania swoich bliskich czy też innych kierowców, aby nie pozostawali obojętni w sytuacji, w której mogliby zareagować.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.81 MB)